rower_19Dnia 12 września 2009r. grupa licząca 14 osób, wraz z Ks. Wiesiem odbyła wycieczkę rowerową do Bazyliki NMP w Wiślicy.

Wyjechaliśmy z Gręboszowa, spod kościoła, po wcześniejszej modlitwie pod pomnikiem Papieża.  Pogoda sprawiła nam psikusa, bo gdy przewieźliśmy się promem i byliśmy już w Opatowcu zaczął padać deszcz. Ale nasza nieustraszona grupa nie poddała się i pojechaliśmy dalej. Po 1,5 godz. dojechaliśmy na miejsce. Wiślica – jest to prastara osada kresu Niecki Nidy – dawna siedziba książąt państwa Wiślan.W XIII w. został wybudowany obszerny kościół nazywany bazyliką. Z drugiej połowy XIII w. pochodzi uznana za cudowną figura Madonny Łokietkowej zwanej „Uśmiechniętą”. W czasie I wojny światowej bardzo poważnie zostały zniszczone: kolegiata, Dom Długosza i dzwonnica. Do dziś można jeszcze zobaczyć pozostałości kul armatnich.

Zwiedziliśmy również Muzeum, gdzie oglądnęliśmy film na temat historii Wiślicy. Następnie obeszliśmy rynek i gdy o godz. 14:00 pojawiło się słońce wyruszyliśmy do domu. W drodze powrotnej- ponieważ to była sobota – udało nam się zrobić tzw. „bramę” Nowożeńcom jadącym do kościoła i złożyć najserdeczniejsze życzenia na nowej drodze życia. Wszystkim sprawiło to wiele radości. Szczęśliwi z udanej wycieczki i mile spędzonego dnia zjedliśmy lody i wróciliśmy do swoich domów.

Z pewnością powtórzymy jeszcze ten wyjazd i ponownie odwiedzimy zapraszającą swym uśmiechem Madonnę.