Aktualności z 2012 r.

DSC03038-BN„A nadzieja znów wstąpi w nas.
Nieobecnych pojawią się cienie.
Uwierzymy kolejny raz,
W jeszcze jedno Boże Narodzenie.
I choć przygasł świąteczny gwar,
Bo zabrakło znów czyjegoś głosu (…)
Że gdziekolwiek są - dobrze im jest,
Bo są z nami choć w innej postaci. (…)
Że odeszli po to by żyć,
I tym razem będą żyć wiecznie.”

Boże Narodzenie – okres, którym okazujemy sobie wzajemnie wiele uczucia i troski. Widząc uśmiechnięte twarze naszych bliskich czujemy się potrzebni, odkrywamy to, co dotąd było nieosiągalne.  Myślimy również o naszych bliskich, których zabrakło przy wigilijnym stole, których mile wspominamy i o których będziemy pamiętać zawsze.

Kościół nasz tego roku wyglądał olśniewająco dzięki pięknie ubranym choinkom, stroikom oraz szopce, która przyciągała wzrok nie tylko wielu parafian, ale i gości odwiedzających swoje rodzinne strony, swoje rodziny.

Jak co roku pół godziny przed rozpoczęciem Pasterki , w naszym kościele miał miejsce montaż słowno - muzyczny przedstawiony przez dzieci i młodzież naszej parafii.
W święto św. Szczepana podczas Mszy św. o godzinie 12:00 odbyło się rozesłanie grup kolędników misyjnych.  Dzięki nim  nasza wspólnota będzie mogła pomoc najbardziej potrzebującym.

6 grudnia jak co roku Św. Mikołaj przyszedl do DSM, ministrantów i lektorów naszej parafii. Św. Mikołaj tego dnia musiał rozdać wiele prezentów więc dla naszej służby ołtarza zostawił wcześniej paczki w kościele. Zachęcał wszystkich, aby jeszcze lepiej służyli, śpiewali i aby mu pomagali sprawiać uśmiech na twarzach najbardziej potrzebujących.

26_15sierpniaW sierpniu tego roku mija 100 lat, od ponownego umieszczenia obrazu Matki Bożej Gręboszowskiej w głównym ołtarzu kościoła. Ksiądz Piotr Halak, proboszcz parafii Gręboszów sto lat temu przygotował parafian na przyjecie obrazu przez kilkudniowe rekolekcje. W czasie tych rekolekcji uroczyście przeniesiono w procesji z plebanii do kościoła obraz MB Gręboszowskiej. Najpierw nieśli go przedstawiciele Komitetu Kościelnego: Bartłomiej Wcisło, Józef Menel, Wojciech Koziara i Jakub Bojko. Procesja trzy razy okrążyła kościół. Od drzwi kościelnych do ołtarza nieśli obraz kapłani przy śpiewie pieśni. Ogromne wzruszenie ogarnęło wtedy wszystkich parafian. Niektórzy leżeli krzyżem. Prawie wszyscy płakali.
15 sierpnia 2012 w czasie odpustu parafialnego obchodziliśmy 100 – lecie ponownego umieszczenia obrazu Matki Bożej Gręboszowskiej w głównym ołtarzu. Uroczystością przewodniczył ks. Piotr Pasek Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, duszpasterz nauczycieli diecezji tarnowskiej, który przedstawił nam symbolikę obrazu i zachęcił do świętowania niedzieli. Sumę odpustową wraz z ks. Piotrem celebrowali kapłani rodacy ks. prałat Ryszard Banach i ksiądz Roman Deszcz. Z okazji tego stulecia specjalną modlitwę ułożyła pani Janina Magiera nasza parafianka.

1912-2012

100-lecie umieszczenia obrazu Matki Bożej Gręboszowskiej
w głównym ołtarzu kościoła pw. WNMP w Gręboszowie

Matko Boża Gręboszowska, nasza Matko i Królowo, troskliwa "Gospodyni" powierzonego Ci ludu,
którym jest Kościół Twojego Syna. Wsłuchani w Jego ewangelie, przynosimy Ci:

- naszą cześć i chwałę -
Z najgłębszą wiarą i nadzieją polecamy Ci: Ojca Świętego Benedykta XVI, wszystkie Jego troski o Kościół, miej w opiece w naszego tarnowskiego Pasterza, ks. bp Andrzeja Jeża, biskupów pomocniczych: Wiesława Lechowicza, Władysława Bobowskiego – bp. seniora, naszego ks. proboszcza Wiesława Babiarza, księży rodaków, duchowieństwo i cały lud odkupiony w kraju i za granicą. Wypraszaj z naszej ziemi nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Swoim macierzyńskim wejrzeniem ogarnij wszystkie rodziny tej naszej nadwiślańskiej ziemi, aby fundamentem ich życia były: pokój, duch przebaczenia, wierność, miłość i odpowiedzialność za każde ludzkie życie... Niech wszyscy idą za głosem Kościoła w przestrzeganiu przykazań Bożych, w których jest jedyna droga do Ojca w Niebie.
Dobra Matko bądź z nami nieustannie w każdy czas, a zwłaszcza w ostatnich chwilach naszego ziemskiego życia, po którym przedstaw nas Bogu, który jest miłością, w jedności Ojca i Syna i Ducha Świętego.
– Amen.

Dnia 2 września 2012r. odbył się Piknik organizowany przez Stowarzyszenie Parafii Gręboszów w Chicago. Piknik rozpoczął się Mszą Św. celebro58_2wrzesniawaną ku czci MB Wniebowziętej, patronki naszej parafii. Parafianie przebywający w USA świętowali wraz ze swoim proboszczem 100-lecie umieszczenia obrazu MB Gręboszowskiej w głównym ołtarzu. Licznie zgromadzeni nasi rodacy ze wzruszeniem przeżyli tą uroczystość, wpatrując się w Patronkę naszej parafii w kopi jej cudownego obrazu przywiezionego z Polski.
Po Mszy Św. wszyscy uczestniczyli w pikniku dobrze się bawiąc i kosztując przygotowane posiłki. Wielu przyjechało z bardzo daleka, aby móc spotkać się, porozmawiać ze swoimi rodakami i ks. Proboszczem.

24_19sierpnia19 sierpnia na Jackowie w Chicago, obchodzono odpust ku czci swego patrona św. Jacka. Kazania w ciągu tego dnia głosił ks. proboszcz Wiesław Babiarz z Gręboszowa. Suma odpustowa o godz. 12:30 zgromadziła wielu Polaków, wśród których liczne grono stanowili gręboszowianie. Po Mszy Św. można było uczestniczyć w pikniku parafialnym.

jubileusz_20Przy ołtarzu w kościele w Gręboszowie obok księdza Zbigniewa Kowala, który obchodzi dziś wśród swoich 25 – rocznicę święceń kapłańskich stanęło 12 kapłanów rodaków, przyjaciół.

DSC02507Dnia 23 czerwca o godz. 7:00 Dziewczęca Służba Maryjna, ministranci i lektorzy udali się w Karpaty.
A dokładnie na Przehybę, której wysokość sięga 1175m n.p.m.
Mali, jak i duzi z radością zdobywali szczyt, podziwiając piękno otaczającej przyrody.
Był to wspaniały czas spędzony podczas słonecznej pogody.