01Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji. Jest to pamiątka przebywania Pana Jezusa w więzieniu. Tradycyjnie nazywamy tą kaplicę adoracji "ciemnicą". Odprawia się popołudniową liturgię na pamiątkę Męki Pańskiej. Nie jest to Msza Święta, lecz nabożeństwo składające się z Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i Komunii Świętej. Zamiast dzwonków używamy tego dnia drewnianych kołatek, aby ukazać smutek z powodu Męki i Śmierci Chrystusa. Rezygnuje się z dzwonków, których dźwięk jest zawsze znakiem radości. W tym dniu obowiązuje post ścisły, powinniśmy zachować powagę i zrezygnować z różnych przyjemności.

WIELKA SOBOTA

Adorujemy Jezusa w Grobie Pańskim. Polską tradycją jest święcenie potraw, które rodzice lub dzieci przed południem przynoszą do kościoła. W sobotę wieczorem, po zachodzie słońca, rozpoczynamy liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna radosne przeżywanie Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Najważniejszymi dniami Wielkiego Tygodnia są: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, czyli Triduum Paschalne. W czasie triduum pomagał nam ks. dr Ryszard Banach, nasz rodak, który prowadził też procesję rezurekcyjną.