Aktualności z 2014 r.

nsc 0320W dniach od 9 – 10 października 2014 r. odbyła się w Gręboszowie peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Ten czas spotkania z Jezusem Miłosiernym poprzedziły rekolekcje w parafii, które prowadził ks. Stanisław Staśko. Nawiedzenie Jezusa Miłosiernego było wyjątkową okazją do tego, aby umocnić wiarę, nadzieję i miłość oraz pogłębić życie religijne i sakramentalne. Zawierzyliśmy swoje życie i wszystkich parafian w kraju i za granicą Chrystusowi Miłosiernemu oraz Świętym, którzy to miłosierdzie głosili.

dsc04403...a mały Chrystus smutny patrzy w drzwi i czeka by pośród witających zobaczyć człowieka...
Chrystus z pewnością cieszy się widząc tylu ludzi u swego żłóbka. Bo przecież On nie narodził się tylko dwa tysiące lat temu w Betlejem judzkim, ale rodzi się każdego roku
w naszych sercach, aby w nich zamieszkać. Tylko od nas zależy czy przygotujemy Mu miejsce.
Jak co roku pół godziny przed rozpoczęciem Pasterki dzieci oraz młodzież Parafii Gręboszów przedstawiły program słowno muzyczny, który miał na celu wprowadzić nas w głębsze przeżywanie świąt Bożego Narodzenia. W święto św. Szczepana podczas Mszy św. o godzinie 12:00 odbyło się rozesłanie grup kolędników misyjnych. Dzięki nim nasza wspólnota będzie mogła pomoc najbardziej potrzebującym.

02aW poniedziałek, 24 listopada br. uroczystą mszą św. w dąbrowskim kościele p.w. MB Szkaplerznej zainaugurowano sympozjum pt. „Stefania Łącka – wzorzec wychowawczy młodzieży". Eucharystii przewodniczył ks. bp Władysław Bobowski.W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej: nauczycielki, więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, niezłomnego autorytetu dla młodego pokolenia żyjącego w czasach, w których coraz trudniej o wzór życia w prawdzie, miłości, służbie i poświęceniu drugiemu człowiekowi.

IMG 071111 listopada 2014 r. jest dniem niezwykłym dla naszej wspólnoty.
Najpierw jest to Dzień odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę, Polskę. Po 123 latach rozbiorów Polska wróciła w 1918 roku na mapy świata. To szczególna okazja, aby otoczyć naszą Ojczyznę modlitwą o to zwłaszcza, by pozostała wierna swej chrześcijańskiej tożsamości.
Drugą racją wyjątkowości tego dnia jest 68 rocznica pogrzebu naszej wielkiej rodaczki Stefanii Łąckiej, patronki naszego Gimnazjum, wzór życia i miłości Boga i poświęcenia dla drugiego człowieka.
Trzecia racja wyjątkowości tego dnia to wprowadzenie relikwii pierwszego stopnia świętego Jana Pawła II prze biskupa Jana Piotrowskiego.

1-15-08-14Prawda o chwalebnym Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem jest znana w Kościele i czczona od najdawniejszych wieków. Przeświadczenie o tym, że ciało Matki Bożej nie mogło podlegać rozkładowi, tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych ludzi, podległych skutkom grzechu pierworodnego, wyrażone zostało w ciągu historii Kościoła w wielu świadectwach, wzmiankach i śladach. Wniebowzięcie NMP nazywane jest także popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej - w tym dniu zwyczajowo przynosi się do kościoła kwiaty i zioła, aby je poświęcić.

19 czerwca – czas Uroczystości Bożego Ciała – tego dnia spotkaliśmy się wszyscy, aby przejść wspólnie z Panem Jezusem przez Gręboszowskie uliczki. Uroczystość tą rozpoczęliśmy Mszą Świętą o godzinie 10:00, której przewodniczył ks. Prałat Ryszard Banach. Następnie udaliśmy się z procesją. Nie zabrakło tego roku dziewczynek sypiących płatki kwiatów oraz chłopców dzwoniących dzwonkami. Obecni byli również strażacy z poszczególnych wiosek, którzy nieśli pomoc przy sztandarach oraz feretronach. Wszystkim parafianom oraz przybyłym gościom dziękujemy za wspólne celebrowanie Uroczystości Bożego Ciała.