02aW poniedziałek, 24 listopada br. uroczystą mszą św. w dąbrowskim kościele p.w. MB Szkaplerznej zainaugurowano sympozjum pt. „Stefania Łącka – wzorzec wychowawczy młodzieży". Eucharystii przewodniczył ks. bp Władysław Bobowski.W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej: nauczycielki, więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, niezłomnego autorytetu dla młodego pokolenia żyjącego w czasach, w których coraz trudniej o wzór życia w prawdzie, miłości, służbie i poświęceniu drugiemu człowiekowi.

Organizatorami sympozjum byli: Kuria Diecezjalna w Tarnowie oraz Komisja Kanonizacyjna, która została powołana w diecezji do gromadzenia informacji o osobach, które w danej społeczności za życia odznaczały się szczególną postawą wiary w Boga, heroicznością cnót i służby drugiemu człowiekowi.
Podczas uroczystej konferencji usłyszeliśmy prelekcje m.in.: ks. dr hab. Ireneusza Stolarczyka – „Powołanie do świętości celem wychowania i samowychowania", mgr Jolanty Apryasz – „Czy Stefania Łącka może być autorytetem dla młodzieży? - refleksja w oparciu o jej artykuły i doświadczenia pedagogiczne", prof. dr hab. Kazimierza Kosiniaka-Kamysza – „Duchowa sylwetka Stefanii Łąckiej i przesłanie jej życia dla potomnych". Ponadto ks. dr hab. Robert Kantor – Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie przedstawił ideę powołania Komisji Kanonizacyjnej.
Patronat honorowy nad sympozjum objęli: ks. abp Zygmunt Zimowski – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, bp Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Dąbrowski oraz Stanisław Początek – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.