Cmentarz parafialny w Gręboszowie założony został ok. 1850 roku. Zajmuję powierzchnię 1,9 ha. Zachowane nagrobki z 2 poł. XIX w. Na szczególną uwagę zasługuje grobowiec rodziny Janota- Bzowskich zbudowany w stylu klasycystycznym oraz dwa krzyże pamiątkowe z ok. 1759 o bogatej ornamentyce barokowej. Na terenie cmentarza parafialnego znajduje się wydzielona, ogrodzona kwatera wojskowa z lat 1914 - 1915, zawierająca mogiły zbiorowe i indywidualne żołnierzy austriackich, zbiorową mogiłę Legionistów oraz mogiły żołnierzy poległych w 1939r. Cmentarz ten znajduje się w tylnej części cmentarza parafialnego w Gręboszowie. Projektował go Johann Watzal. Z terenu wydzielony jest poprzez ogrodzenie betonowymi słupkami z metalową siatką (ogrodzenie współcześnie - pierwotnie był to żywopłot pomiędzy słupkami) z trzech stron, zaś od frontu fragmentem muru ciągłego z monumentalną - wysoką na 5,5 metra bramą. Na frontonie bramy znajduje się tablica z inskrypcją:

"IM UNMEßBAREN MEER HEROISCHEN RINGENS/ WAREN WIR NUR EINER WELLE GISCHT,/ IM RIESENBRANDE GLORREICHEN VOLLBRINGENS/ EIN FUNKE, DER AUS DER FLAMME ZISCHT./ VERZEIH, DAß WIR NICHT MEHR DIR GEGEBEN,/ LIEB VATERLAND, ALS UNSER KARGES LEBEN ".

co można przetłumaczyć jako:

" W NIEZMIERZONY MORZU HEROICZNYCH ZMAGAŃ BYLIŚMY TYLKO PIANĄ NA WZBURZONEJ FALI, W OGNIU ŻELAZA CHWALEBNYCH CZYNÓW ISKRĄ. WYBACZ OJCZYZNO ŻE NIC WIĘCEJ CI NIE DALIŚMY NAD NASZE SKROMNE ŻYWOTY ".

Cmentarz ten zasługuje na odwiedzenie co najmniej z trzech powodów: po pierwsze jest to jedyny cmentarz w tym okręgu cmentarnym na którym projektant wykorzystał bramę jako element główny, po drugie pochowano tutaj 17 polskich legionistów poległych 23.09.1915 roku po drugiej stronie Wisły, po trzecie zaś jest to duży obiekt (ok. 43 x 20 m, 195 pochowanych - w tym: 112 z armii austro-węgierskiej i 83 z rosyjskiej) i stosunkowo dobrze utrzymany. Groby polskich legionistów znajdują się po obu stronach wejścia , zaś reszta grobów głównie wzdłuż ogrodzenia. Takie ułożenie grobów potęguje wrażenie wielkości tego cmentarza. Niewątpliwą ozdobę cmentarza stanowią drzewa - nasadzone podczas budowy. Pochowani tutaj żołnierze austrowęgierscy należeli za życia m.in. do Legionów Polskich, 16.pułku piechoty landwery uzupełniającego się w okolicach Krakowa i Wadowic, 10.pułku piechoty landwery z czeskimi żołnierzami z okolic miejscowości Mlada Boleslav i Turnov, 13. i 25.pp landszturmu, 78. batalionu marszowego landszturmu. Żołnierze rosyjscy przynależeli m.in. do : 7.Rewalskiego pp., 42.pp., 128. pp., 330 pp. i 58.pułku artylerii.

Zdjęcia z cmentarza (fotogaleria)