1. Czerwony kolor szat liturgicznych wskazuje nam, że nie przeżywamy dziś 24. niedzieli w ciągu roku, lecz – jak to już słyszeliśmy w trakcie Mszy św. – została ona zastąpiona obchodem święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Są to święta, podczas których wspominamy szczególnie ważne wydarzenia z naszej historii zbawienia.
  2. Podobnie jest z dzisiejszym świętem. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem na moście Muliwijskim, nieopodal murów Wiecznego Miasta ujrzał wtedy płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. Nazajutrz na jego rozkaz na tarczach żołnierzy zostały wymalowane krzyże. I wkrótce okazało się, że symbol śmierci stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.
  3. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (tj. jutro) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
  4. Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Pamiętajmy o tej inicjatywie w naszych modlitwach, a także – na ile pozwala nam na to zdrowie – możemy podjąć w tej intencji jakieś choćby małe wyrzeczenie.
  5. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września, tj. najbliższy czwartek, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Święto to wpisuje się w obchody Tygodnia Wychowania i ukazuje nam postać młodzieńca zdecydowanego, który dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości życia, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał.
  6. W środę o godz. 17.30 różaniec, który poprowadzi II klasa gimnazjum zapraszam wszystkich uczniów, Msza św. i nowenna do MB Gręboszowskiej. W tym dniu przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku, w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie.
  7. W piątek na godz. 18.30 po Mszy św. spotkanie DSM i wszystkich dziewczynek, które chcą śpiewać w chórku, wszystkich ministrantów i lektorów.
  8. W piątek o godz. 19.00 spotkanie Rady Parafialnej.
  9. W przyszła niedzielę zbiórka do puszek na KUL i PAT.
  10. Bóg zapłać rodzinie Sobota z USA za ofiarę na potrzeby kościoła.
  11. Zachęcam do nabycia „Gościa Niedzielnego”, w którym przeczytamy m.in. o Krzyżu Chrystusa, o człowieku ocalonym przez „Dzienniczek”, wyprawy krzyżowe są często przedstawiane jako nieusprawiedliwiona agresja państw chrześcijańskich na pokojowo nastawiony świat islamu. To wielkie historyczne kłamstwo. To muzułmanie pierwsi napadali na chrześcijan. Jest też płyta z drugą częścią „Dzienniczka” św. s. Faustyny.
  12. Pod kościołem są do nabycia obrazy Jezusa Miłosiernego, które będą widocznym znakiem nawiedzenia i chorągiewki, różne dekoracje do okien, którymi możemy ozdobić nasze domy na czas nawiedzenia.