18 maja 2014 roku w dniu 94 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II ks. Prałat Ryszard Banach nasz rodak uczestnik spotkania z ks. Kardynałem Karolem Wojtyłą w dniu 14 listopada 1971 roku w Gręboszowie poświecił pamiątkową tablice, która ma nam i wszystkim gościom naszej parafii przypominać, że ks. Kardynał Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II, dziś święty sprawował Msze św. w naszym parafialnym kościele.

14 listopada na godz. 15.00 zebrała się niemal cała parafia na wielką uroczystość w której brali udział biskupi, kapłani i chyba wszyscy parafianie. Było zimno, czasem padał deszcz. Najdostojniejszym gościem był metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła późniejszy papież Jan Paweł II. Ksiądz kardynał Karol Wojtyła przyjechał do nas wprost z Wadowic gdzie do południa świętował 25 rocznice swoich święceń kapłańskich. Do tej uroczystości przygotowywali się wszyscy sprzątano kościół, z tej okazji czyszczono mury kościoła na zewnątrz i wewnątrz, dekorowano kościół wieńcami uplecionymi z zieleni. Zielonym wieńcem przystrojono bramę wejściową kościoła. Jak wspomina Pan Roman Gądek razem z nieżyjącym już Janem Boduchem przypinał światełka choinkowe do wieńca w głównej bramie kościoła, które w tamtych czasach były rzadkością. Prąd dostarczony był bezpośrednio ze słupa, ale pech chciał, że jedna lampka się spaliła. W wielkim pośpiechu szukaliśmy wadliwej lampki. Jeden z mężczyzn (nie pamiętam nazwiska wszedł na wieże z której śp. Stanisław Lizak grał hejnał ”Chwalcie łąki umajone” przez cały maj) i obserwował w jakim miejscu znajduje się pojazd z kardynałem Karolem Wojtyłą. Krzyknął, że dopiero są na opatowskiej stronie Wisły. Zebrani przed bramą nas popędzali. Jedną lampkę za drugą zmieniałem i nic. Następnie mężczyzna krzyknął, że już są w Ujściu Jezuickim. Pod bramą panika, że nic nie wyjdzie z pomysłu. Mężczyzna z wieży krzyczy, że są już pod Jankiem Gałą w Gręboszowie. Wtenczas światełka zaświeciły. Piękne kolory lampek czerwone, żółte i fioletowe. Kardynał Karol Wojtyła wysiadł z samochodu i jak dochodził do bramy przystanął popatrzył w górę na światełka, uśmiechnął się i ruszył dalej. Na placu kościelnym stało bardzo dużo ludzi, gdyż kościół wszystkich tego dnia nie pomieścił. Został uroczyście w procesji wprowadzony do kościoła. W kościele najpierw witały go w strojach krakowskich dzieci Bożenka Sokół i Basia Kalafarska. Mimo, że dzieci troszkę zmarzły, to bardzo cieszyły się, że mogły uczestniczyć w powitaniu. Kardynałowi Wojtyle bardzo spodobało się to szczere powitanie, a słowa tego tekstu zechciał wziąć ze sobą. Następnie witali przewielebnych gości chlebem i solą Janina Kochanek i Józef Obartuch. Bardzo przeżywali to, że w imieniu całej parafii witają tak znamienitych gości. Nie spodziewali się, że w naszej parafii witają późniejszego papieża Jana Pawła II.

Najważniejszą częścią uroczystości gręboszowskich była Msza święta pontyfikalna pod przewodnictwem ks. kardynała metropolity krakowskiego Karola Wojtyły.

Na koniec uroczystości przemówił Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła.
Zwrócił on uwagę na ogromny wpływ wychowawczy Kościoła,
którego nauka i zasady etyczne leżą u podstaw bohaterstwa wielu synów
naszego narodu oraz wezwał młode pokolenie do wzorowania się na wielkich przykładach mjr Sucharskiego i księdza proboszcza Halaka.
Przemówienie miało przede wszystkim aspekt praktyczny.
Ukazał także więź tych dwóch postaci, wyciągając konkretne wnioski: „Te dwie postaci Opatrzność Boża związała przed dziesiątkami lat.
Opromienieni blaskiem swego życia na naszej ziemi,
blaskiem wielkich zasług i heroicznego męstwa.
To wspomnienie, to sięganie w przeszłość jest związane z jakąś nauką dla nas,
którzy dziś żyjemy. Świadczą nam te postacie o głębokim związku
jaki zachodzi między posługą kapłana, a życiem świeckiego. I to życie świeckiego jest także apostolstwem. Odczytujemy w tych kartach świadectwo dawane Chrystusowi. My jesteśmy pokoleniem, które Opatrzność Boża wezwała
do dawania świadectwa Chrystusowi.
Żąda tego świadectwa Chrystus od wszystkich.
Uczy nas to wspomnienie jak wiele znaczy funkcja wychowawcza Kościoła,
nauka religii i moralności chrześcijańskiej.
Popatrzcie – spod troskliwego, ojcowskiego, duszpasterskiego serca kapłanów wychodzą bohaterowie, świetlane charaktery.

Z przeszłości wydobywamy wielkie światła, wielkie prawdy,

wielkie drogowskazy –
abyśmy ich nie pogubili, aby one nie pogasły
.”

 

 

Konto parafii

BANK SPÓŁDZIELCZY Dąbrowa Tarnowska ODDZIAŁ GRĘBOSZÓW
NR 96 9462 1013 2004 4000 0866 0001

­